• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Farkındalık Yürüyüşü Yapıldı.

farkindalik-yuruyusu-yapildi-

Kanser dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Kanserin önlenebilir olması erken teşhisin hayat kurtarması ve 4 Şubat Dünya Kanser Günü olması nedeniyle Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü binası önünden başlayan yürüyüş etkinliği Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde sonlanmıştır. Yürüyüş etkinliğinin ardından Kültür Merkezi’nde seminer programı gerçekleşmiştir.
04 Şubat 2019 Pazartesi 17:43

Seminerde İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat TÜRKOĞLU yapmış olduğu konuşmasında;

“Her yıl “4 Şubat “Dünya Kanser Günü” kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır. Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü tarafınca taranması önerilen; meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için, toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Ülke genelinde kanser taramaları; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) , Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) de ücretsiz olarak yapılmaktadır.
Meme kanseri taramaları, 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi 2 yılda bir mamografi çekilmektedir. Kalın bağırsak kanseri taramaları, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) ve 10 yılda bir kolonoskopi ile yapılmaktadır. 
Rahim ağzı kanserleri taramaları, 30 - 65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi yapılmaktadır.
İlimizde 2018 yılında sağlıklı görünen ve herhangi bir kanser belirtisi veya semptomu olmayan hedef yaş grubundaki vatandaşlarımıza yaptığımız taramalar neticesinde 8 kişide meme kanseri, 1 kişide de rahim ağzı kanseri tespit edilmiş olup erken tanı neticesinde tedavileri devam etmektedir. Biliyoruz ki; Erken Teşhis Hayat Kurtarır.
İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlıklı, kansersiz bir yaşam için her zaman vatandaşımızın yanındayız.
FARKINDA OLUN, SEVDİKLERİNİZLE OLUN!” ifadelerine yer verdi.
Seminerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Füsun KARBANCIOĞLU CANTÜRK ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serdar ŞAHİN sunumları ile katılımcılara Kanser Hastalığından bahsettiler.


Haber okunma sayısı: 528Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRŞEHİR - HAVA DURUMU

KIRSEHIR